Hangi Otomatik Şanzıman Daha İyi

thumbnail

Günümüzde hemen her markanın ürettiği otomatik şanzımanlı araçlar, artık neredeyse düz şanzımanlı araçlar kadar revaçta. Bunda, gelişen piyasa koşullarıyla birlikte otomatik şanzımanlı araçların daha fazla üretilmesi ve daha ulaşılabilir fiyatlarla satılması da çok büyük paya sahip. 

Kaldı ki, artık otomatik şanzımanlı araçlar için de ehliyet isteniyor ve bu ehliyete sahip sürücüler manuel vites ehliyetleriyle bu otomobili kullanamıyor. 

Peki, hangi otomatik vitesli araç daha iyi? Kullanım kolaylığı ve seriliğiyle bilinen otomatik vitesli araçlarda hangi noktalara dikkat edilmeli? Bu araçlar ne gibi sorunlar çıkartabilir? Sizler için bu soruların cevaplarını aradık. 

Otomatik vitesli araçlarda şanzıman türleri

Otomatik vitesli otomobillerde DSG, CVT, EDC, MMT ve TCT Dualogic Easytronic olmak üzere başlıca 5 farklı şanzıman türü bulunuyor. 

Patenti Volkswagen’e ait olan ve otomatikleştirilmiş manuel şanzıman olarak kabul edilen DSG (Dual Shift Gearbox) şanzıman, normal şanzımanlardan farklı olarak iki debriyaja sahiptir. Biri 1-3 ve 5. vitesler için diğeri 2-4 ve 6. vitesler için kullanılır ve vites geçişleri için bir sonraki vites hazır bekletilir. Performans sevenler için özel olarak geliştirilen bu sistem, Türkiye’de de ilk olarak  Volkswagen tarafından sunulmuştur.

Bu şanzıman türünü Audi (TT,A1, A3, S3, A4 B8, S4 B8, A5, A7, A8 D4, Q5), Bugatti (Veyron EB 16.4 [6]), SEAT (Ibiza, Leon, Altea, Toledo, Alhambra), Škoda (Fabia, Octavia, Roomster, Superb II, Yeti), Volkswagen (Polo, Golf GTI ve R32, Jetta, Bora, Eos, Touran, Beetle, Beetle Convertible, Passat, Passat CC, Scirocco, Tiguan, Caddy, Transporter) markaları kullanmaktadır. 

CVT (Continuously Variable Transmission) şanzıman, Audi A6, Nissan Murano SUV, Nissan Micra, Honda Civic, Honda City, Toyota Prius, Fiat Albea, Subaru G3X, Subaru HM-01, Avrupa Ford Fiesta 1.3 lt. ve Ford Escort 1.6, Volvo, BMW gibi araçlarda kullanılan şanzıman türüdür. 

Türkçe’ye ‘sürekli değişken iletim’ olarak çevrilen bu şanzıman, diğer şanzımanlı otomobillere göre daha az yakmasıyla bilinir. Sarsıntısız vites değişimine sahip olan ve motor gücünün motordan tekerlere makara- kasnak sistemiyle eşit olarak iletildiği bu sistemde, debriyaj ve vites kutusu bulunmamaktadır.

Kısaca EDC olarak adlandırılan Efficient Dual Clutch sistemi, Renault firmasının geliştirdiği bir şanzıman sistemidir. Çift kavramalı ya da çift debriyajlı otomatik vitesle çalışan bu sistem, birbiri ardından gelen vitesleri kavramak için hazırda bekletir. Normal bir otomatik vites ya da manuel vitese göre yaklaşık %17 yakıt tasarrufunun sağlandığı EDC şanzımanda 6 vites bulunur. Bu sistem Volkswagen’in geliştirdiği DSG sistemine benzerliğiyle dikkat çeker. 

MMT (Multi Mod Technology) adı verilen otomatikleştirilmiş manuel vitesli otomobillerde özellikle Toyota ve Ford’un kullandığı bu şanzıman sistemi sürücü odaklı bir sistemdir. Ani hızlanmalarda vitesi düşüren ve rampa inişlerinde hızı azaltarak vites küçülten bu sistem, genelde manuel seçeneği bulunan araçlarda tercih ediliyor. Aynı zamanda güvenli olmasıyla da bilinen bir şanzıman sistemidir.

Çift kavramalı, yarı otomatik bir şanzıman sistemi olan TCT, start- stop sistemi ile uyumlu çalışmasıyla dikkat çekiyor. Az yakıt tüketen ve doğaya verdiği zarar minimum düzeyde olan bu sistem, FIAT Group bünyesinde bulunan Alfa Romeo ve Fiat marka otomobillerde kullanılıyor

Opel’in Corsa ve Astra gibi modellerde kullandığı Dualogic Easytronic şanzıman sistemi, mekanik olarak düz bir şanzımanın otomatikleştirilmiş şeklidir. Debriyajı olmayan bu sistemde düşük yakıt tüketimi esastır. Opel ve Fiat’ın bazı modellerinde kullanılmaktadır. Basit bir bilgisayar sistemiyle çalışır.

Otomatik vitesli araçlarda şanzıman sorunları 

Otomatik vitesli araçlar, düşük yakıt tüketimi ve kolay kullanımıyla bazı sürücülerin tercihleri arasında yer almaktadır. Buna karşın bazı sorunlar çıkarabilen bu araçların en fazla sorun çıkardığı noktaları; tork konvertörü, yağ pompası, vites kavrama grupları, şanzıman muhafazası, güneş dişli grupları, hidrolik valf gövdesi, elektronik kumanda parçaları ve şanzıman keçeleri başlıkları altında toplayabiliriz. 

Bu sorunları minimum düzeye indirmek isteyen otomatik vitesli araç sahipleri; şanzıman bakımlarını aksatmadan yaptırmalı, keçe ve yağ değişimlerini sürekli yapmalı, yağ durumunu (şanzıman yağ durumu) sürekli kontrol etmeli, vites değişimi yaparken debriyaja tam olarak basmalı, sert kalkış ve sert duruşlardan, ayrıca vites geçişlerinden kaçınmalı; otomatik şanzımanlı araçta vites geçiş mandalına mutlaka basmalıdır. Yüksek vites devirlerinde bu mandala basılmaması şanzıman dişlilerinde sorunlara neden olabilir ve keyifli yolculuk bir zulme dönüşebilir

Sonuç

Yeni ehliyet almış olan sürücüler ya da ehliyet almayı düşünen sürücü adayları otomatik şanzımanlı araca alışmadan kesinlikle yola çıkmamalıdır. Kullanımı kolay olan fakat tecrübe isteyen bu araçlar aksi takdirde pek çok sorun yaşatabilir. 

Tecrübesi daha az olan sürücülere tam otomatik olan araçları tavsiye ediyoruz. 

Dünden Bugüne Opel Modelleri ” Yazımızı okumadan geçmeyin… 

 online çıkma yedek parca,onlinecikamyedekparca.com,doğukan opel, dogukanopel.com,opel, opel çıkma, opel çıkma yedek parça, chevrolet çıkma yedek parça, chevrolet çıkmacı, opel çıkmacı, ikitelli opel çıkmacı, opel ikitelli çıkmacı,opel çıkma yedek parça, opel çıkma parça

One thought on “Hangi Otomatik Şanzıman Daha İyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top