Korona Virüse Karşı Araç Temizliği Nasıl Yapılmadır?

thumbnail

Koronavirüsten korunmak için kişisel temizlik kadar araç temizliği de büyük önem taşıyor. Çünkü arabası olanlar hemen her gün araçlarını kullanıyor ve bundan dolayı araçların detaylı bir şekilde temizlenmesi gerekiyor.

Koronavirüsten Korunmak İçin Araç Temizliği

Koronavirüse karşı alınması gereken en önemli önlem hijyendir. Hijyen için araçların da detaylı bir şekilde temizlenmesi gerekiyor. Araba temizliğinde ise en fazla temas edilen yerlerin en iyi şekilde temizlenmesi gerekmektedir.

Antibakteriyel Araç Temizliği

Bir arabanın içi, araç sahibi ve yolcuların fazlasıyla zaman geçirdiği yerlerdir. Kirli eller, dış etkenler, toz, araçta geçirilen zaman arttıkça bakteri ve mikropların artmasına neden olur. Araç temizliğinde ilk olarak çok fazla temas edilen yerlerin temizlenmesi gerekir.

Araç temizliğine başlamadan önce ilk olarak klima bakımınızı yaptırın. Klimanızın polen filtresini zamanı gelince kesinlikle yenileyin. Bu filtrelerin 3 ay arayla bir olarak temizlenmesi gerekmektedir. Filtreyi değiştirdikten sonra ve klimayı açtığınızda en az 5 dakika kadar camları açık tutun. Klima ilk açıldığındaki havayı solumayın.

Araçtaki Döşemeleri Temizleyin

Halı, koltuk kumaşı gibi yerler bakteri ve mikropların en fazla türeyebileceği yerlerdir. Bundan dolayı aracınızdaki halı, kumaş içeren yerleri en iyi şekilde temizleyin.

Elle Temas Edilen Yerleri Temizleyin

Otomobilin içinde hemen her alan ellerimizle temas ederiz. Kapı kolu, direksiyon, bagaj kapağı gibi en fazla temas edilen yerleri en iyi şekilde dezenfekte edin. Bundan dolayı bu yerlerin her zaman temizlenmesi gerekmektedir.

Torpido Gözünü Temiz Tutun

Araç sahipleri genellikle kullanmadıkları şeyleri torpido gözüne atmaktadır. Bundan dolayı torpido gözleri bakterilerin ve mikropların en fazla türeyebileceği yerlerdir. Torpido gözünde çöp biriktirmeyin ve bu çöpleri her zaman temizleyin.

Bu yerlerin Koronavirüse karşı en dikkatli ve en iyi şekilde temizlenmesi gerekmektedir.

Araçta Virüs Temizliği

Aracınızdaki virüsleri temizlemek için yukarıda saydığımız maddelere dikkat edilmesi gerekir. Kesin bir araç temizliği için aşağıdaki unsurları uygulayın:

– Aracınızda gereksiz şeyleri tutmayın ve çöpe atın.

– Aracınızı sürekli iç ve dış yıkamaya verin.  

– Elinize elidiven geçirin ve bir kovaya çamaşır suyu koyup içini suyla doldurun.

– Daha önce kullanılmamış olan temiz ve tüy bırakmayan bir bezi kovaya sokup çıkarın.

– Bu bezin sulu kalmaması ve ama hafif nemli olmalıdır.

– Şimdi, araç direksiyon simidini, kokpitteki yüzeyleri, kapı iç kolları ve dış kollarını, bagaj kapağını detaylı bir şekilde temizleyin.

– Daha sonra bagaj içini de bu kovadaki suyla silin.

– Aracı tüm kapıları açık olacak şekilde havalandırın. Ayrıca aracınızı sürekli havalandırmaya dikkat edin.

Dönemsellik Periyodik Bakım Nedir? ” Yazımızıda inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top